הרשם התחבר

ציוד ריגול

ציוד ריגול

מצלמת ריגול

חיי המרגלים לא נוצצים, זוהרים ומרתקים כמו שאנחנו רואים בסרטים, אבל אין ספק שתמיד יש להם את ה”צעצועים” המגניבים ביותר שגורמים לכל חובבי הגאדג’טים להזיל ריר. יתר על כן, מלבד מהחידושים האחרונים המיועדים למעקב אחרי תכתובות דיגיטליות במכשירים השונים, רוב מכשירי ציוד ריגול מקצועי נותרו כפי שהיו לאורך שנים ארוכות, בעיקר כאשר לוקחים בחשבון את העקרונות החשובים ביותר של מעקב אחרי תנועות האויב.

ריגול לאורך השנים

הספר “אמנות המלחמה” מאת סון דזה שחי בסין בתקופות עתיקות, מציג אינספור שיטות מעקב של מרגלים בשלבים שונים בלחימה. מעקב אחרי העפר העולה מעל דרכים לעיר מעיד על התקרבות של חיל רגלים, וציפורים המתאספות ליד מחנות מעידות על כך שהחיילים עזבו.

בסוף המאה ה-15 הצייר והמדען רב האשכולות לאון בטיסטה אלברטי המציא את המכשיר המכאני הראשון לקידוד מסרים. הפריט כלל שני דיסקים העשויים מנחושת שונים בגודלם עם אותיות חרוטות עליהם. בעזרת חפיפה בין שני הגלגלים ניתן היה לקבוע משמעות ספציפית לאות מסוימת.

בשלבים מאוחרים יותר בהיסטוריה, לפני שהתפתחו הדרכים השונות להעביר מסרים חסויים, המרגלים האמריקאים נעזרו בדיו “קסם” שדרש עיבוד מיוחד בכדי לקרוא את הכתוב.

 

ציוד מרגלים כיום

ציוד הריגול הבסיסי כולל כמובן מצלמות נסתרות, מיקרופונים חבויים במוצרים שונים כגון עט עם מצלמה נסתרת, משקפיים ומכשירים המתעדים פעילויות הנעשות על גבי מחשבים, מכשירים ניידים, טאבלטים וכו’.

כיום, חלק משמעותי מציוד המרגלים מסתמך במידה רבה גם על האינטרנט, הפורמטים הדיגיטליים ומהירות העברת המידע באמצעי התקשורת השונים. הדבר הופך אמצעים אלה לחבויים וכמעט בלתי ניתנים לגילוי בעין בלתי מזוינת. חלק מציוד המרגלים של היום כולל גם תוכנות לריגול סלולארי כמו ספייפון ומכשירים שונים לגילוי אמצעים שכאלה פועלים על סקירת החדר באמצעות הסמארטפון לחשיפת מצלמות נסתרות.

ציוד מרגלים למתקדמים

ציוד מרגלים מתקדם מבצע את אותן הפונקציות אך במראה יותר מוצנע ותמים. לדוגמא, מכשירי האזנה החבויים בתוך מכשיר הטענה לטלפון, מצלמה חבויה בתוך שעון שולחני ובמשקפיים. כמו כן, ניתן למצוא ציוד מיוחד לשחזור תכנים מחוקים ממכשירים ניידים מבוססי מערכת הפעלה אנדרואיד. קיימים גם מכשירי האזנה דרך קירות. ניתן לרכוש גם משקפת מיוחדת המאפשרת לצלם ולהקליט ווידיאו של מה שנצפה בה. מצלמות ומכשירי הקלטה זעירים יעילים יותר וקשים לגילוי – וככל שהן קטנים ואיכותיים יותר, כך גם המחיר עולה בהתאם.

ריגול פרטי ותחומיו

את תחומי הפעילות של הריגול הפרטי ניתן לחלק למספר סוגים:

1. מעקב אחרי נותני שירות – לדוגמא, מצלמת מטפלת המותקנת בגן ילדים או בבית אדם מבוגר המתגורר עם מטפל\ת צמוד\ה.

2. ריגול אישי – בתחום זה ניתן למצוא שימוש במכשירי ריגול אחר בני משפחה למטרת חשיפת מרמה, בגידות, פעולות בלתי לגיטימיות ברכוש משותף וכו’. תחום ריגול זה נתקל פעמים רבות בבעיות משפטיות בגלל הניגוד הקיים בין השגת הוכחות ועדויות התומכות באחד הצדדים לבין חוק הפרטיות שנחקק שנים רבות לפני שציוד הריגול נעשה תופעה רווחת בקרב אנשים רבים.

3. ריגול תעשייתי – במקרים מסוימים המעקב נעשה במסגרת מוסד פרטי או ציבורי כלשהו, במטרה למנוע מקרי מרמה, גנבה או מכירת סודות מסחריים. הדבר כולל התקנת מערכות מעקב אחרי מחשבים המיועדים לעבודה, אחר היסטוריית גלישה והתכתבויות באי-מייל.

4. ריגול ממשלתי – זהו תחום פעילות מרגש ביותר, מתחום הביון, השב”כ, ג’יימס בונד ושאר גיבורי סיפורי המרגלים המעוררים את סקרנות העולם.

חוקיות הריגול בישראל

הנגישות וההתפשטות של ציוד הרגיל בישראל הביא לידי בעיות חוקיות התיעוד ולסתירות משפטיות רבות שמתעוררות מחדש בכל הליך משפטי המתקיים על בסיס עדויות שנאספו באמצעות מכשירי ריגול. כך או כך, הבסיס בחוק טוען שאסור בתכלית האיסור להתקין מצלמות נסתרות במקומות לשימוש אישי כמו במקלחות, בשירותים וחדרי אמבטיה ללא ידיעת הדיירים, ומעבר לכך רבים מהנושאים ניתנים לפרשנות ולכן בכל פעם יש צורך בבדיקה מחודשת.

על מנת למנוע מצבים לא נעימים, במקומות רבים בהם מותקנות מצלמות אבטחה – יש על כך שלטים והודעות. כנ”ל לגבי הקלטת שיחות שעל פי חוק לא אפשרית אם יותר ממחצית מהאנשים לא מודעים לכך שמקליטים אותם. זו הסיבה לכך שהקלטות של שיחות טלפון אחד על אחד הן חוקיות, אך הקלטות של קבוצות אנשים בחדר אחד – לא. בימינו ניתן למצוא חברות רבות המתמחות בהתקנת ציוד ריגול מכל הסוגים, ומומלץ להיוועץ איתן לגבי החוקיות והדקויות השונות של השימוש בציוד זה למטרות שונות.

לקוחות מספרים עלינו

יש המון מוצרים באתר וניראה שהוא מתעדכן בעוד מוצרים כל פעם שאני נכנס והמחירים ללא תחרות!
shahar ben zion
shahar ben zion
20/12/2022
מחירים הוגנים ביותר והגיע די מהר. ממליצה!
sharon agronov
sharon agronov
04/12/2022
שירות אדיב ומהיר
מיטל יעקובי
מיטל יעקובי
19/10/2022
שירות ומענה מהיר מוצרים איכותיים
Eden Azulay
Eden Azulay
13/10/2022
spy logo
Call Now Button